© 2019 Website by Entity Designs

Acro yoga Unity Festival

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon

THURSDAY AUGUST 22ND 

PRE-FEST ACRO 
FLOW STATE WITH MILLISSA GREENWOOD & DEVON FRENCH

2 PM - 6PM 

REGISTRATION AND ARRIVALS ANYTIME AFTER 3PM

6PM 
POTLUCK DINNER 


8:00-11PM 
MUSIC, CAMPFIRE, JAM 

FRIDAY AUGUST 23RD 


8:30 AM - 9:30AM - MORNING STRETCH - TARA KOENIG 
10AM OPENING CEREMONIES/ GROUP WARM UP

10:30-12:30 WORKSHOPS 
BEGINNER & UP - CONNELL & JOSH (AY FOUNDATIONS)
INTERMEDIATE - ANAHATA ACRO (SEEING STARS)
ADVANCED - COURTNEY & DEVIN (ICARIAN)

12:30-1:30 LUNCH

1:30-3:30 WORKSHOPS
BEGINNER & UP - DA ULTRAVIOLETA & MELANIE SUE (COUNTERBALANCES)
INTERMEDIATE - STEVE & POPPY (INTRO TO ICARIAN)

INTERMEDIATE 2 - LADY BASE & PRISCILLA (WHIPS)
ADVANCED - JESSALYN & SLAVA (BAD ASS FLOW)

 

3:30- 4PM BREAK

4PM-6PM WORKSHOPS 

ALL LEVELS - YOGA SLACKERS (SLACKLINE 101)
BEGINNER & UP - ROSE & BRYCE (TWISTED BEGINNINGS)
INTERMEDIATE - COURTNEY & DEVIN (POPS & ROBBERS)
ADVANCED - ELLIOT & HAYLEY (POP IT LIKE ITS HOT)

 

6PM - 730PM DINNER

7:30-8:30PM

INTERMEDIATE - DANYA ( HANDSTAND WORKSHOP)
ALL LEVELS - SLAVA (MOVEMENT FLOW)

8:45PM - 9:15PM HANDSTAND COMPETITION

9:30PM - 10:30PM PRO NIGHT PERFORMANCE

SATURDAY AUGUST 24TH


8:30 AM - YOGA - LESLEY BROWN
10AM GROUP WARM UP (MORGAN & HAYLEY)

10:30-12:30 WORKSHOPS 
BEGINNER & UP - CHRIS/MICAH (INTRO TO STANDING)
INTERMEDIATE - DEVON & SLAVA (VANCITY FLOW)
ADVANCED - CORAL & SIOVHAN (OFF KILTER)

12:30- 3:30 H2H COMP/LUNCH/SWIM/PLAY/JAM

3:30PM-5:30PM WORKSHOPS 
ALL LEVELS - ANAHATA (DANCE LIFTS)

BEGINNER & UP - NIKA & AIDEN (INTRO TO INVERSIONS)
INTERMEDIATE - YOGASLACKERS
ADVANCED - CHRIS, MICAH & GEOFFREY (STANDING TRIOS)

5:30PM-7:30PM DINNER + SOCIAL JUSTICE CONVOS WITH DANYA


7:30-9PM - CAPOEIRA - MONITOR SORRISO

HULA FLOW 101 - STEPHANIE MARIE


9PM-1AM -  DJ FUNK MASTER PHIL

SUNDAY AUGUST 25TH


8:30 AM - YOGA - GILLIAN MOON
10AM GROUP WARM UP (MILES)

10:30-12:30 WORKSHOPS 
BEGINNER & UP - MORGAN & HAYLEY (CLASSIC MACHINES)
INTERMEDIATE - LESLEY & GILLIAN (GET UP AND GET DOWN)
ADVANCED - JESSALYN & SLAVA (MONOS)

12:30-3:30 LUNCH/SWIM/PLAY/JAM 

3:30PM-5:30PM WORKSHOPS 

ALL LEVELS - DEVON & MILLISSA
BEGINNER & UP - LINDSAY & SARA (ACRO CONDITIONING)
INTERMEDIATE - DANYA (STANDING H2H)
ADVANCED - LADYBASE & PRISCILLA (CREATIVE FLOW)

5:30PM-7:30PM DINNER


8PM-9PM UNITY PERFORMANCES


 9PM - MIDNIGHT CLOSING CEREMONIES/ JAM / CONNECT

MONDAY AUGUST 26TH

9AM YOGA- TBA

3 HOUR INTENSIVE

10:30AM - 1:30PM

THERAPEUTICS - IZZY 

DANYA